Logo Smeg

SMEG VE DOLCE & GABBANA'DAN ‘SANATSAL BUZDOLABI’

Dolce ve Gabbana ile yapılan işbirliği sonucunda ortaya çıkan yeni FAB28R-DG

20/04/2016

Nisan 2016’da Smeg ve Dolce & Gabbana , Salone Internazionale del Mobile 2016 sırasında sınırlı sayıda üretilen buzdolabı koleksiyonlarını sergileyecektir.

 

Hem Smeg, hem de Dolce & Gabbana kendi sektörlerinde tasarım şampiyonları olup, İtalya için derin tutkular amacıyla bir araya gelmişlerdir. Gelenekler konusunda ortak bir saygıyı paylaşan bu ikili Sicilya halk resimlemesinden ve Sicilya şiirsel kukla tiyatrosundan kaynağını almıştır.

 

Tüm dünyada bu sanatsal eserlerde bulunan resimlemeler tipik Sicilya örneği olarak bilinmektedir.  Boyamaların kendine özgün hassas bir stili ve genellikle açık renkte çift-boyutlu ve küçük gölgelendirmelere sahip olmaktadır. Stil, halk’ın sembolik bir parçasıdır ve modern tatlar ile kaybolacak gelenek ve görenekleri ölümsüzleştirmektedir.

 

Bunu korumak amacıyla, Dolce ve Gabbana en iyi tasarımcıları görevlendirerek, son seri sınırlı sayıda Smeg buzdolaplarında el boyaması çalışması yapmıştır. Bu tasarımcılar arasında Salvatore Sapienza, anne/kız takımı Adriana Zambonelli ve Tiziana Nicosia olup, tümü Domenico Dolce ve Stefano Gabbana altında çalışmaktadır.

 

Bu çalışmalar sonucunda birçok farlı tasarım ortaya çıkmış, tümü İtalyan stilini, tasarımını ve mirasını yaymaktadır. Bu tipte detaylı bir resimlemenin 50’li yılların yumuşak hatlı buzdolabı ile birleşimi son derece hayranlık uyandırmaktadır.  Her bir buzdolabı İtalyanın mükemmel görüntüsünü ve onun tarihçesini yansıtmaktadır. Bunlar arasında trinacria sembolü, ortaçağ şövalyeleri ve savaş manzaraları yer almaktadır. Her bir ürün için geliştirilen temalar klasik çiçek motifleri ile süslenmiştir.